Początki wielkiej miłości, czyli jakie książki warto zaproponować 9 latkom?

Czytanie rozwija wyobraźnię i buduje słownictwo, ucząc przy tym zasad ortografii i interpunkcji. Pozostaje także wspaniałą formą rozrywki i sposobem na chwilę wyciszenia przed snem. To zaledwie kilka z setek powodów, dla których warto zachęcać dorastające pociechy do obcowania z literaturą. Rodzice pragnący zaszczepić w dziecku miłość do czytania, muszą najpierw jednak znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie książki dla 9 latka będą najlepszym wyborem i skutecznie zachęcą dziecko do dalszego eksplorowania literatury? Poniżej przedstawiamy listę 3 wspaniałych opowieści, które sprawdzą się w tej roli znakomicie.

Opowieść o dorastaniu

Lista prezentująca Książki dla 9 latka (duży wybór w sklepie ze zdrową żywnością) nie mogłaby się obyć bez propozycji od cenionej na całym świecie autorki powieści dla dzieci Astrid Lindgren. Dorastającym czytelnikom w szczególny sposób warto zaproponować urokliwą opowieść o małym miasteczku Bullerbyn i jego mieszkańcach, których poznają podczas lektury “Dzieci z Bullerbyn”. W powieści szwedzkiej pisarki nie brakuje przygód (czasem nawet całkiem niebezpiecznych!), humoru i wątków dobrze znanych dzieciom z rzeczywistości takich jak szkoła czy przyjaźń. Oczywiście warto zapoznać pociechę również z pozostałymi, równie kolorowymi i po brzegi wypełnionymi odkrywaniem i przygodą tytułami z dorobku autorki, na przykład “Pippi Pończoszanka” czy “Emil ze Smalandii”.

Gdzie się podziały skarpetki?

Kolejną książkową propozycją dla 9 latka jest cykl “Niesamowite przygody skarpetek” pióra Justyny Bednarek. W każdej z książek polska pisarka udziela odpowiedzi na jedno z najbardziej zagadkowych pytań: gdzie podziewają się wszystkie skarpetki, które znikają podczas prania jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki? Seria o skarpetkach oferuje czytelnikowi wachlarz błyskotliwych pomysłów, barwnych (dosłownie!) postaci, a przy tym po prostu dobrą zabawę.

Humorystyczna lekcja dobrych manier

“Bon czy ton: savoir-vivre dla dzieci” to wyjątkowa książka dla 9 latków, która, oprócz dawki dobrego humoru, zapewni czytelnikom lekcję zasad dobrego wychowania. W tym celu autor Grzegorz Kasdepke przedstawia Kubę i Bubę – rodzeństwo, które, jak każde dzieci, ma swoje za uszami. Historyjki z udziałem sympatycznych bohaterów to sposób na połączenie nauki z rozrywką. Lektura w przystępny, humorystyczny sposób uczy młodszych odbiorców między innymi tego, że warto pamiętać o zwyczajowym “do widzenia”, a organizowanie konkursów bekania przy stole nie zawsze jest najlepszym pomysłem.